KRÄFTSERVIS, flintgods, 17 delar, Alf Wallander, Rörstrand, 1900-talets första hälft.
Reliefdekor i form av kräftor. Stor skål, diameter 25 cm. Liten skål, diameter 16 cm. Talllrikar, 12 st, diameter 23 cm, assietter, 3 st, diameter 18 cm.
Nagg, repor, krackelyr i glasyren. Sprickor.