STOLAR, 4 st, Karl-Johan, 1800-tal.
Bonat trä. Svängd genombruten ryggbricka med lyra. Dekor av bland annat intarsia. Fast stoppad sits. Lösa delar till en av stolarnas ryggbricka medföljer separat.
Bruksslitage, repor och märken/nagg. Skador, bland annat några delar lösa och medföljer separat. Dock saknas mindre delar. Mindre renovering, bland annat förstärkningar.