Fanerade i teak. Lackerade gavlar. Överdelar med hyllplan. Underdel med skjutbara skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Brännmärkta. Längd 80 + 80 cm, bredd 40 cm, höjd ca 160 cm.
Bruksslitage. Smärre skador. Senare lackering. Hyllinredning i en underdel ej monterad och komplett.