FÅTÖLJER, ett par, "Cikada", Bengt Ruda, Ikea, 1900-talets andra hälft.
Stomme av bok. Ställbar rygg. Armlän av läder. Rygg och sits av textil.
Repor och märken. Fläckade armlän. Klädsel med slitage. Mindre spricka vid infästning till ryggbricka.