Beskrifna af B. Fries, C.U. Ekström och C. Sundvall. Färgplanscher I-XXVII, XXVII-LIII. Halvband av skinn med präglad och förgylld ryggtitel. Folio.
Slitage, vissa färgplanscher har som vanligt är skyddspapper som delvis fastnat. Ej fullständigt genomgångna.