FAT samt DOSA, stengods, troligen Carl Halier samt Jais Nielsen, Royal Copenhagen.
Runt fat i bruna nyanser troligen av Carl Halier, diameter 24cm. Rödglaserad dosa med lock med figurmotiv av Jais Nielsen, höjd 13cm.
Bruksslitage. Fat med pricka och nagg. Bruksslitage.