Dosa med lock av K Andersson, Stockholm 1918, med driven dekor. Höjd 9,5 cm. Skål med dekor av pärlband på kant. Importstämplar. Diameter 10,5 cm.
Bruksslitage, bucklor. Gravyr på skål.