SKRIVSEKRETÄR, troligen Reimers Möbler, Mjölby, art déco, 1900-talets första hälft.
Fanerad med olika träslag, bl a mahogny, alm och masurbjörk. Dekor av intarsia. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning, lådor och fack. En låda under skrivklaff. Nyckel finns.
Skrivklaffens insida något blekt. Repor och märken. Några fläckar. Smärre fanerskador.