STOLAR, 3+1 st, gustavianska, 1700-talets slut.
Vitmålade. Runda kannelerade ben, en med överkragade ben, rak rygg, stoppad klädd.
Senare bemålning, renoverade, färgbortfall, slitage, klädsel med hål och fläckar.