Bemålad. Med krön. Bladhölstrade ben. Fleuroner. Längd 209, bredd 100, höjd med krön ca 115cm.
Bruksslitage. Senare bemålad. Ostadig. Skruvar böjda och enstaka saknas. Sprickor. Skador. Slaget krön. Krönets ena plugg av. Ej monterad