Ek. Skuren dekor. Lock med påskrift "Anna Henericksdater - Anno 1658 - Floret Post Funera vitas". På senare benställning. Bredd 51, djup 42, höjd 24cm, höjd med benställning 74cm.
Ej öppningsbar. Bruksslitage. Sprickor. Skador. Nyckel saknas.