Tatami gusoku. Hjälm, harnesk, armskydd, benskydd. Bär märke på hjälmens vingar och prydnad. Bestående av bl.a. järn, siden, hampa, lackad metall. Höjd ca 137 cm.
Slitage. Skador. Delbortfall. Renoverad och kompletterad.
Låda och ställning medföljer.