Skaft i form av antikiserande man med rovfågel. Tassar i form av fabeldjur. Horn med avslutande rovfågelshuvud. Höjd 75 cm.
Slitage, mindre skador, bucklor, omfattande sprickor, lagning med silverring. Ostadig.