Lockdosa med polykrom dekor av tuppar i trädgård, höjd 11 cm. Vas med dekor i järnrött med fohund och kalligrafi, höjd 22 cm.
Båda med nagg. Glasyrslitage.
Lagman Bertil Wennergrens samling.