Vit urtavla med arabiska siffror samt sekundvisare. Inre boettlock med inskription "Sidney Gibson 13/5 1897". Diameter 51 mm. Originalask medföljer.
Bruksslitage, urtavla med sprickor och lagning. Ej funktionstestad.