Ljusstake med polykrom dekor av figurscener, höjd 20 cm. Penselbad, bikupeformad, dekor av figurer i landskap, höjd 5,5 cm.
Ljusstake med mindre nagg. Badet med mindre nagg. Bruksslitage.
Lagman Bertil Wennergrens samling.