Konisk form på rund fot med stiliserad bladdekor i relief. Graverad med växtdekor, lagerkransar och monogram. Höjd 21 cm, diameter 16 cm.
Bruksslitage, repor, liten buckla på fotringen samt minimal buckla på mynningens kant.