MATBORD, med 3 iläggsskivor, sengustavianskt, 1800-talets början.
Mahognyfanerad furu. Rundade klaffar. Ben med hjultrissor. Längd ca 105+35+35, bredd ca 82,5, höjd ca
Bruksslitage, repor och märken/nagg. Mindre renovering.