Fanérat i mahgony. Rak form med låda i sargen. Utfällbar skiva. Raka kälade ben. Längd 88, bredd 43 och höjd 79 cm.
Slitage. Repor och rispor. Solblekt skiva. Fanérskador. Trasigt lås.