Stommar fanerade med mahogny, med svarvade framben. Stoppade sitsar, klädda i tyg.
Bruksslitage, några skador, lagningar och sprickor. Enstaka fläckar och fanerbortfall. Senare klädsel. Något lösa ryggbrickor. Blekta.