PASTEJTERRIN, keramik, gustaviansk, Sverige, 1700-talets slut.
Oval form. Lock med dekor av liggande lejon. Sidor med dekor av putto med girlander. Längd 30, höjd 18 cm.
Slitage och smärre kantnagg. Botten med spricka.