Intarsia med vikingamotiv. Ett av 18 exemplar. Bredd 115, djup 45, höjd 160cm. CITES-intyg medföljer, Dnr 4.10.18-5273/14 Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Märken. Renoverad fuktfläck på dörr. Sprickor. Fanerskador, bortfall. Krackelerad lackering. Torrsprickor