Fanerad och intarsiadekorerad i diverse träslag, beslag i metall. Handtag i metall på skåpets sidor. Inredning med stor låda samt sju lådor bakom dubbeldörrar. Lådor med lackförsedda insidor. Bredd 75,5, djup 39,5, höjd 69 cm.
Bruksslitage, skador, sprickor, resningar i vissa intarsiafogar. Kärvande lådor och dörrar, en lådfront med lossnad/slagen fog. En lådfronts övre kant med nedslipad fanér.
Skulptören Carl Eldh.