SPEGEL med KONSOLBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad i mahogny. Rak form med tympanonkrön. Dekor av centralt ansikte i mässing. Konsolbord med lejontassar. Spegelns höjd ca 150. Konsolbordets längd ca 89, djup ca 39, höjd ca 98 cm.
Slitage, repor och märken samt nagg. Fanérskador. Dekor, möjligen senare.