Rökelsekar, mässing, tripodfot, ostasien, diam 11. Gräddkannor, 2 st, tenn resp svartglaserad keramik. Ljusstake, mässing, barockstil, sent 1800-tal. Burk, ben med skuren lockdekor i form av rosor. H 6-14.
Slitage, nagg på burk, bucklor på ljusstake.