SOFFA, modell "Claire" av Bröderna Andersson, 2000-tal.
Svängd rygg och klädd i tyget "Feodora". På massiva kulfötter i betsad bok. Specialsydda avtagbara armstöd i skinn. Längd 200, sitthöjd 45, höjd 84.
Ställvis revor, kraftiga på armlän. Slitage. Något blekt. Lagning på kudde.