Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
Kellot
520105

BORDSUR, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Zink. Dekor av putto, urhuset krönts av fågelpar. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Bronserad träsockel Pendel medföljer. Höjd 25 cm (exklusive sockel). Nyckel finns.

Ytslitage, urtavlan med nagg och krackelyrer, saknar glas samt bakstycke. Mindre skador. Delvis senare skruvar. Ej funktionstestad. Sockel med senare bronsering samt hål på tygklädsel.

Lähtöhinta
1 500 SEK