KARMSTOL, Karl Johan, 1800-talets början.
Björkfanér. Svängd rygg med klädda armlän. Blå klädsel. Svängda ben. Höjd 114 cm.
Fanérskador. Träbortfall. Slitage. Märken. Fläckar. Trasigt och lagat armlän.