HÖRNSKÅP, Karl Johan, 1800-talets mitt.
Troligen mahognyfanér. Överdel med glasat dörrpar. Avlastninghyllplan med utdragbar skiva ovanför nedre del med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd ca 105, djup 69, höjd 187 cm (inkl. krön).
Kraftigt maskstunget, bakben trasigt till följd av detta. Senare el, ej funktionstestad. Löst krön. Märken. Beslag saknas. Fanérskador. Sprickor. Dörrar går inte igen. Träbortfall. Nyckel saknas.