Cremefärgad. På fat med bladdekor. Terrin med två hänklar, lock med krönande blomsterknopp. Terrinens höjd 29cm, fatets längd 38cm.
Bruksslitage. Krackelerad glasyr. Repor. Nagg. Lock med lagning.