BORDSPENDYL, empire, urtavla märkt Tarault, Faubourg, Saint Honoré, Paris, 1800-talets första hälft.
Brons och förgylld mässing. Flankerande antikiserande mansfigur med ymnighetshorn. Romerska siffror. Bredd 34, höjd 53cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ej funktionstestad. Repor.