MATBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
Vitmålade, snidad rocailledekor på sarg. Svängda ben. Tre iläggsskivor a ca 48 cm. Diam ca 120, höjd ca 77 cm.
Slitage, någott nött.