Mahognyfanér. Runt/halvmåneformat. Raka mässingsskodda ben. Dekordetaljer i mässing. Längd 98 cm. Bredd 49 cm. Diameter 98. Höjd ca 77.
Bruksslitage. Märken och repor. Något solblekt.