SPEGEL, empire, Johan Martin Berg (1803-1837), Göteborg, 1800-talets första hälft.
Förgylld och bronserad. Välvt krön. Flankerande spiralvridna kolonetter. Dekor av bland annat skål med frukter, antikiserande figurer samt palmetter. Tudelat glas. Etikettmärkt. 205 x 91cm.
Bruksslitage. Anlupet glas. Sprickor. Renoverad, senare skruvar. Saknar bakstycke.