Bronserat och förgyllt trä med dekor av girlang, bandrosetter och äggstav. Löstagbar skiva av sten. Längd 84, bredd 22,5 höjd 52 cm.
Ytslitage, sprickor, lagningar. Några skador. Skiva med fläckar och nagg.