Idegran. Uppsats med lådor. Delvis skinnklädd skrivskiva. Tre lådor i sarg. Beslag av mässing. Längd 92. Bredd 52. Höjd 94 cm.
Repor och märken. Fläckad skrivskiva. Smärre fanerskador.