Fanerat med mahogny och andra träslag. Fyra dörrar med bakomliggande hyllplan. Varav två glasade dörrar. Beslag av mässing. Bredd 180. Djup 46. Höjd 190 cm. Nyckel finns.
Något skeva dörrar. Mindre repor och märken. Fanerskada.