Ek. Tre sektioner. Ett barskåp, längd 80, bredd 38, höjd 42 cm. Ett vitrinskåp med glasdörrar och glashyllor, längd 80, bredd 22, höjd 56 cm. Tio hyllplan med hållare, längd 80, bredd 22 cm. Fem hyllplan med hållare, längd 80, bredd 38 cm.Ett vinklat hyllplan för tidskifter. Fyra väggkonsoler, höjd 202 cm.
Bruksslitage, märken och repor förekommer. Liten fanérbit saknas på vitrinskåp.