SKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerat med alm. Beslag av förgylld mässing. Överdel med dörrpar framför hyllplan och tre lådor. Underdel med tre lådor. Längd 130, bredd 62, höjd 220 cm. Nyckel finns.
Renoverat, kompletterat, ställvis fanerskador.