SOFFA, Sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Ljust målad, dekor skuren samt pastellage, bla bladstav, fleuroner, kannelerade ben med tassfötter, armlän med korslagda stavar, kannelerade armlän med egyptiserande huvuden, fast stoppad sits, tre ryggdynor, två pölar, överdrag. Längd 195cm.
Lagningar. Avkortad. Förstärkningar. Dekor delar saknas. Klädsel med fläckar.