Ankargång, vit urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, tavla och verk märkt Longines, innerboett ej guld. Diameter 51mm. Klockkedja, pansarlänk, doublé, längd 27cm, medföljer.
Datum gravyr. Slitage. Urtavla med lagning kl. 6. Ej funktionstestad. Bucklor. Slitage.