Rödmålat. Rundade slag på utfällbara grindar, kopplade ben. En låda i sargen. Längd 58/188, bredd 106, höjd 79 cm.
Renoverat, något kompletterat, bruksslitage, repor och märken. En grindhållare på skivans undersida saknas.