MATSERVIS, 53 delar, porslin, "Tibet", Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik.
20 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 9 entré tallrikar, 3 assietter, 6 serveringsfat, terrin, skål, kanna samt såsskål. Mattallrikarnas diameter 24 cm. Terrinens längs 30 cm.
Slitage. Sprickor. Missfärgningar. Krackelyr. Nagg.