Fyra koppar, lock och fat med dekor i blått och guld efter inspiration av den så kallade Gripsholmsservisen. Med dekor av kungliga monogram. Koppens höjd med lock 9 cm. Två koppar och lock med lökmönstret. Höjd med lock 8,5 cm. En kopp, lock och fat med dekor av blommor och fjärilar. Höjd kopp med lock 10 cm.
Bruksslitage. En spricka. Smärre nagg.