Olika modeller, bla Svensk rund. Även bla Johan Bergman, Luleå 1797, Peter Pihl, Västervik, Johan Ekholm, Stockholm. Längd 18-22 cm.
Slitage, några skedblad med bucklor, någon med smärre lagning, graverade initialer.