Svängda kopplade ben med hyllplan. Oval skiva med lock med underliggande plåtlåda. Genombruten kant i mässing. Intarsiadekor i olika träslag. Längd 45 cm. Bredd 32 cm. Höjd 73.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Något vinglig. Fanérskador. Löst sittande delar.