SKÅP, barock, 1700-tal.
Ek. Rikligt skulpterad dekor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Två lådor under dörrpar. Bredd 218. Djup 70. Höjd 245 cm. Nyckel finns.
Senare benställning och fotavslutningar. Lagningar. Kompletteringar. Senare lådbottnar.