Fanerad i valnöt. Med två lådor varav en med fackinredning. Två skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Svängd form. Kannelerade ben. Beslag i mässing. Etikettmärkt. Längd 160 cm, bredd 48 cm, höjd 93 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Några träbortfall. Lådor något tröga.