Vit emaljerad urtavla med arabiska siffror. Diam 5,2 cm. Boetten stämplad Olof Ekman, Stockholm, möjligen 1769. Klockkedjan med rikt dekorerad genombruten länk, 18k, otydligt stämplad, Sverige 1800-tal. Med vidhängande urnyckel samt petschaft med infattad ograverad blodsten. Längd 33 cm.
Slitage, smärre bucklor, urtavlans emalj med påmålade lagningar. Ej funktionstestad.