VÄGGPENDYL, gustaviansk, Johan Nyberg, (mästare i Stockholm 1787-1801).
Förgylld och bronserad. Ljus urtavla med arabiska siffror, denna märkt "Nyberg". Genombruten dekor av bland annat krönande bandrosett bland lövverk. Höjd ca 82 cm. pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg. Urtavla med krackelyr. Renoverad och kompletterad, bland annat senare delar, lagningar.